„Книгите бяха само един от онези сандъци, в които пазим много неща, които се боим, че ще забравим.”
/Рей Бредбъри, „451 градуса по Фаренхайт”/
/Рей Бредбъри, „451 градуса по Фаренхайт”/
Спомням си този цитат, докато прехвърлям последните страници от „Погнусата”. Хиляди ниюанси на зеленото от фертилната пролет ми инжектират спокойствие. Обичам паркове в късните следобеди на април, който изчерпва младостта си с вълшебно очарование. Почти по Сартр. Детски крясъци изпълват въздуха с възторженост, докато мислите ми поемат по релсите на казаното от Бредбъри.
„Книгите бяха само един от онези сандъци, в които пазим много неща...”
Между коловозите се мяркат сенките на „Естествен роман”,”Second life”, „18% сиво”. Господинов, Чуринскиене, Карабашлиев. Толкова очевиден опит за бягство. Отчаяно бягство от преследващо ги минало, което са се опитали да заключат. Развод, витруална обсесия, отишла си любов. Повторно изживяване на екзистенциални удари с тайната надежда да предизвикат достатъчна безчувственост, щит срещу завръщащото се. И личната история се превръща в изкуство втора употреба – секънд хенд за четящи, които ще търсят в тези сандъци изход за собствените си бягства. Сандъци за протрити многоточия.
Всъщност, такива книги много ми приличат на недовършен разговор, който подхващаш в пет сутринта, след упорито безсъние. С решимостта да го доведеш до удовлетворяващ финал. Последна дума, последен шанс за реабилитация или може би за репаратура на болящи реалности.
Когато нещата имат минало, те принадлежат единствено на него. А миналото не интересува никого. Освен онези, които с клошарска страст обичат да вадят паралели с настоящото и предстоящото, за да се успокояват, че все пак са успели да избягат достатъчно далече. Смелостта да се съблечеш е похвална, но струва ми се, че изкуството да бъдеш искрен е привлегия само за онези, които не се боят да останат без минало.
А славата е лош анестетик...
... за рани от душевен ексхибиционизъм.
0 коментара:
Публикуване на коментар